Podvody na internetu – spekulace s doménami

Přečtěte si příběhy napálených podnikatelů, kteří zaplatili desítky tisíc doménovým spekulantům. Poradíme vám, jak se proti podvodníkům s webovými adresami bránit.

Podvody na internetu: 9 tisíc vyhozených z okna

V malířské firmě zazvonil telefon. Volala paní z doménové centrály: „Volám vám, protože vlastníte doménu vasefirma.cz a náš zákazník objednal registraci podobných domén: vasefirma.eu a vasefirma.com. Chci se ujistit, že registrací vám nezpůsobíme problémy. Je to naše dobrá vůle a normálně to neděláme, ale nadřízený mě pověřil, abych vám zavolala.“

Konverzace přešla v možnost předběhnout zákazníka centrály a domény zaregistrovat na malířskou firmu. Malíři se museli rozhodnout okamžitě, a tak nabídku potvrdili. Přesvědčivá paní jim samozřejmě celou dobu věšela bulíky na nos. Podvedené firmě přišla faktura na 9.000 Kč za registraci 2 domén, což je minimálně 10x více než běžná cena.

Faktura doménového spekulanta, pro zvětšení klikněte na obrázek.

Faktura od doménového spekulanta

Podvody na internetu: když přes noc vzroste cena na 50.000,-

Výrobce oplocení s 30letou tradicí se před 3 lety obešel bez webových stránek. Pak se ale přizpůsobil době a chtěl www doménu ve tvaru názvu firmy. Jenže to nešlo – doménu předtím zaregistroval spekulant. Nabízel ji k prodeji, ale místo pár stokorun chtěl 50.000 Kč. Výrobce doménu potřeboval a spekulanta vyplatil.

Podvody na internetu: pomlčka stála podnikatele 15.000 Kč

Internetový obchod hledal zapamatovatelnou doménu. Našel jednu vhodnou o dvou slovech, ale varianta bez pomlčky už byla obsazená. Zakoupil tedy stejnou doménu s pomlčkou ve tvaru „vase-firma.cz“ a rozjel na ní e-shop. Časem zjistil, že zákazníci si název obchodu pamatují, ale do prohlížeče zadávají webovou adresu bez pomlčky – ta se najednou přesměrovávala na konkurenční e-shop.

Doménu bez pomlčky vlastnil doménový spekulant a po několika jednáních ji podnikatel odkoupil za 15.000,-. Za některé domény ale spekulanti požadují i stotisícové částky. U víceslovných domén se vyplatí registrovat variantu s pomlčkou i bez ní.

5 pravidel, které vás ochrání před spekulanty

Máte firemní stránky a doménu? Nebo podnikáte a webovou adresu ve tvaru vasefirma.cz nemáte? Řiďte se 5 pravidly a porazte doménové spekulanty:

1. Neobjednávejte telefonem

Telefonické a ústní nabídky chtějte vidět písemně. Získáte čas vše promyslet, nebo předat k vyjádření odborníkovi.

2. Zkontrolujte pověst nabízejícího

Vyžádejte si název společnosti nabízejícího a zadejte jej do vyhledávače www.google.cz. Hledejte ve výsledcích negativní zkušenosti ostatních.

3. Předběhněte spekulanty

Máte doménu o 2 slovech? Zajistěte si doménu s pomlčkou i bez ní – např. „vase-firma.cz“ i „vasefirma.cz“. Pokud obchodujete se zahraničím, zvažte také domény s koncovkou „.eu“, „.com“ apod.

4. Myslete dopředu

I když nemáte firemní stránky nebo teprve zakládáte firmu, zajistěte si vlastní doménu. Česká firma by měla mít alespoň doménu dle svého obchodního názvu.

5. Řekněte si o radu

Pokud si nejste jisti, poraďte se s konzultantem internetového marketingu nebo v internetové poradně.

Zažili jste podobný příběh?

Máte vlastní zkušenosti s podvodnými nabídkami a www doménami? Podělte se o ně v komentářích a pomozte ostatním porazit doménové spekulanty.

 • Těch firem, které do telefonu vyloženě lžou a pod tlakem se snaží prodat nepotřebné domény, je dnes více. S jednou paní z podobné centrály jsem telefonicky hovořil a ta naučená divadelní etuda byla velmi důvěryhodná – až by jí člověk chtěl děkovat za takovou ochotu, která se v dnešní době nevidí. Je to sprosté.

  Doufám, že po hromadných žálobách od napálených firem na tyto podvodníky stát podobné praktiky zatrhne. Ale zatím uběhly 2 roky a spekulanti vesele dál podvádějí a lžou do telefonu nic netušícím podnikatelům.

 • To je velice zajímavé. Nic podobného jsem naštěstí nezažila a po přečtení tohoto článku určitě nazažiju :-) Už se těším na další poučné články

 • Jana Musil86

  Hm, zajímavé a poučné. Česká povaha je hold vynalézavá a i bez práce jsou koláče. Chjo… Ruce sekat za okrádání lidí a už by se to nedělo :-)

 • Huhu

  Tu sa dá pozrieť ako niekto zarába na názve miest:
  http://www.ocelnik.sk/domeny

 • Vrtalp

  Mě se stalo něco podobného. Reistroval jsem si jméno.cz. Neuvažoval jsem o *com, *net nebo *eu, přitom jsem si ověřil, že všechny domény byli volné. Asi po měsíci od registrace mi přišel mail z Polska, kde mi dotyčný nabízel odprodej všech těchto domén v ceně v přepočtu 15 tis za jednu :-)) nereagoval jsem a o další doménu ani nestojím.

 • Tak podvodné praktiky se už dostaly i do zpravodajství TV NOVA :-)
  http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/policie-setri-podvody-s-prodejem-internetovych-domen.html

 • Antonin Mechura

  U mne to zkoušeli taky. Paní si řekla  za  každou doménu 3900 Kč. Mám zaregistrované domény na [firma].cz, net .eu atd, tak zkoušela fígl, že konkurence si chce zaregistrovat [firma]sro.cz, net, info,com, eu. No celkem pěkná částka.
  Poslal jsem je někam, ale věřím že ten kdo neví o co jde, může naletět. Bylo to z této firmy http://www.regid.cz/. Pozor na ně !!!!

 • Pingback: » Pozor na telefonáty od „registrátorů“ domén » Michal Kubíček - specialista na SEO, PPC a internet marketing()

 • centrala-podvod@seznam.cz

  Vážení spolupoškození,
  námi zastupovaná společnost je obětí podvodu ze strany Registrace internetových domén s.r.o. – případ má identické vlastnosti jako zde popisujete.
  Konkrétní fyzickou osobu, která je pachatelem, neznáme.

  V každém případě budeme podávat trestní oznámení (byť by mohlo dopadnout jako v případě České doménové centrály s.r.o.) a proto se táži:
  podal již někdo trestní oznámení na někoho v souvislosti s podvodem, který zastřešuje společnost Registrace internetových domén s.r.o.?

  Pokud ano, prosím, ozvěte se nám na e-mail centrala-podvod@seznam.cz ať se můžeme připojit. Pokud se nikdo neozve do 5.9.2012, podáme trestní oznámení sami, pak se budete moci připojit Vy, budete-li mít zájem.
  Děkuji za pochopeníS pozdravem
  centrala-podvod@seznam.cz

 • Centrala-podvod

  Vážení spolupoškození,na základě dnešní dohody s Policií ČR oznamuji, že v současné chvíli bylo rozhodnuto, že případ (Registrace internetových domén) bude řešen pod č.j. ORIV-62257/TČ-2012-001419 a to útvarem:

  Policie České republikyObvodní ředitelství policie Praha IVMístní oddělení Vršovice, ul. Přípotoční č. 300, Praha 10,přičemž spis má na starosti vrchní inspektor nprap. Pleva.(tel. č. je 974 860 678, nicméně daleko vhodnější je použití e-mailu – viz. níže)

  V současné chvíli jsou s největší pravděpodobností rozesety desítky až stovky trestních oznámení po celé ČR. Žádáme všechny poškozené (a to v jakémkoliv stádiu jednání s Regidem/Alteou, tj. ty co zaplatili i ty co ještě nezaplatili), aby se přihlásili do tohoto řízení jednoduchým e-mailem na adresu policie: p4mopvrs@mvcr.czDo předmětu e-mailu je vhodné uvést jméno: „nprap. Pleva“ a č.j.: „ORIV-62257/TČ-2012-001419“. Do těla e-mailu prosím uvádějte přibližně toto:

  Oznámení a žádost o uznání postavení poškozeného ve věci ORIV-62257/TČ-2012-001419 (Registrace internetových domén).společnost/fyzická osoba:kontaktní osoba v této věci (jméno, tel. č., e-mail, funkce ve společnosti):kdy došlo k telefonátu/uzavření smlouvy s Regidem:způsobená škoda: (zatím řekněme výše faktury od Regidu)krátký popis okolností ve Vašem případě:pokud jste již podali trestní oznámení, prosím uveďte č.j.

  Upozorňuji, že toto je důležité udělat především pro nasčítání výše škody. Poškození nemusí mít obavu z toho, že by se museli osobně účastnit nějakých jednání či výslechů. Samozřejmě je nutno počítat s tím, že policie se může dotazovat.

  Děkujeme moc za spolupráci

  Více informací najdete na blogu správce národní domény CZ.NIC: http://blog.nic.cz/2010/02/25/o-ceske-domenove-centrale-podruhe/

  centrala-podvod@seznam.cz

 • Petr Mičkal

  Jo, taky jsem se nechal napálit.Rychlost zaregistrování mých domén byla tak rychlá že než jsem se podíval na solidnost regid.cz tak jsem byl v …… .Veškerý kontakt řeší pouze emailem(cz) .Telefony neberou. Na první email odpoví právnickým kecem. A pokud pošlete další dotazy, tak dělají mrtvého brouka a poté vám přijde ,že jste spam.Tvrdí že v ceně je kompletní servis. Servisem se rozumí dle mého selského rozumu,vyřizovat dotazy ,poptávky atd. Když to blbě dopadne, budu psát třeba každý den.

 • Karel Růžička

  Moje zkušennost:

  3.12. jsem podal u rejstříkového soudu návrh na zápis s.r.o. Den po té jsem si objednal doménu mé firmy s koncovkou .cz. Platbu jsem následně zaplatil , avšak než byla připsána na účet poskytovatele, někdo mě předběhl a doménu zaregistroval. Od poskytovatele domény (GIGASERVER) jsem dostal zprávu, že mi buď vrátí peníze, nebo ať si dám jinou koncovku. Doména kterou jsem chtěl je amstrea.cz. Po jejím otevření se zobrazí, že už je registrovaná a kontakt info@jandd.cz. Přišlo mi jako velká náhoda, že si někdo zaregistroval doménu s názvem mé firmy a předběhl mě o pár hodin. Tak jsme na email napsal, že bych o doménu měl zájem. Ještě před tím jsem však pro jistotu zaregistroval domén amstrea.com a obratem zaplatil. Z emailu mi nepřišla žádná odpověď, avšak všiml jsem si, že koncovka „eu“, kterou jsem si posléze objednal jako náhradu, avšak nestihl zaplatit, byla obratem ruky také zabraná. Že by náhoda? Zdá se mi, že na výše uvedeném mailu se spekulant v momentě, kdy jsem mu napsal, pokusil zabrat i ty domény, které normálně člověk zvolí, pokud mu nevyjde koncovka cz. Tak spokojeně budu fungovat s doménou amstrea.com a spekulant si doménu nechá, protože je nepoužitelná. Pokud se na ní někdy objeví firma se stejným názvem, dám ji k soudu pro protiprávní používání mé obchodní firmy. Hodně zdaru všem před spekulantskou lůzou!