Příběhy úspěšných: jak vypadá aktivní stáří na internetu

Ing. Zdeněk Vohradník


Stářím život nekončí, naopak – teprve v důchodu máte čas plně si užít všechno, na co jste dřív neměli čas. Inženýr Zdeněk Vohradník je živým důkazem toho, že vám žádná brána není zavřená. I
když je mu skoro 80 let, provozuje vlastní internetové stránky, na nichž radí seniorům, jak vést aktivní život a užít si stáří. A daří se mu, návštěvnost jeho stránek Důstojné stáří rok od roku stoupá.

Jak se zrodil nápad založit si vlastní stránky?

Když jsem odešel do důchodu, zdálo se mi, že mám nadbytek volného času. Proto jsem kývl na nabídku provozovatelky portálu Třetí věk, abych jim napsal nějaké články pro seniory. Na tomto portálu nabízejí čtenářům každý den několik nových textů. Ty postupně klesají, na titulní stránce se udrží jen pár dní. Pak mizí v prohlubni času. Takový osud potkal i mé články. Ty jsou však většinou nadčasové, nelíbilo se mi, že se tak rychle ztrácí z nabídky. Proto mě napadlo založit pro ně vlastní, věcně uspořádaný web. Zde by byly k dispozici tak dlouho, dokud neztratí svoji aktuálnost.

Bylo pro vás těžké vytvořit si vlastní web? Musel vám s tím někdo pomáhat?

Vlastní webové stránky jsem si chtěl založit už dřív, mé první pokusy ale nebyly úspěšné. V roce 2008, to mi bylo 74 let, jsem se náhodou dozvěděl o Webnode. Jeho systém je srozumitelný i pro laiky, a zároveň dostatečně variabilní, takže vyhovuje různým potřebám. Já měl při přípravě stránek výhodu i v tom, že jsem již několik let pracoval s PC a využíval internet. Takže k instalaci jsem cizí pomoc nepotřeboval. Občas jsem se ale obracel na technickou podporu Webnode.

K čemu přesně vaše stránka slouží?

Dnes mají moje stránky charakter bezplatné poradny pro seniory. Je v nich pět různých rubrik. Jádro tvoří tzv. Naše rady, tedy soubor mých vlastních článků. Brzy jsem poznal, že vlastní texty nestačí. Proto jsem začal zprostředkovávat i myšlenky jiných autorů. Tak vznikly rubriky: Rady moudrých, Citáty, Novinky a letos Zajímavosti. Jejich obsah zhruba vyjadřuje název. Jedno však mají společné – jsou určeny především seniorům a řeší jejich problémy v různých životních situacích.

Jaké byly ohlasy na váš web?

Sledovanost mých stránek se každým rokem zvyšuje o desítky procent. V roce 2012 jsme měli cca 29 000 návštěv, takže skoro 60% přírůstek oproti předchozímu roku. Překvapily mne i mé tři vnučky. Loni jsem zjistil, že se svým vrstevnicím „chlubí“, že jejich téměř 80 letý děda má vlastní webové stránky. Některé dívky to tak zaujalo, že mi nabídly přátelství na Facebooku. Má nejmladší vnučka si dokonce vybrala jako téma seminární práce „Internet a senioři“. V seminárce zhodnotila otázky vztahu seniorů k počítačům a probrala i několik konkrétních webových stránek, mezi nimi i náš web.

Co myslíte, jak si vaše generace rozumí s počítači?

Ukážu vám to na konkrétním příkladu. V seriálu „Jak zůstat v duchu stále mladý“ jsem kdysi uvedl dva texty o výhodách počítačů pro starší generaci. Zájem čtenářů byl překvapivý – články otevřelo téměř dvakrát tolik lidí co dřív. Proto jsem do série zahrnul ještě třetí článek o počítačích a další rok jsem věnoval počítačům samostatný seriál s názvem „Počítač v rodině starších seniorů“. Rostoucí zájem pozorujeme s manželkou i u svých vrstevníků. S většinou si mailujeme a z rozhovorů víme, že surfují po internetu a s rodinou komunikují přes Skype.

Chystáte na webu nějaké změny?

Věnuji se hlavně obsahu webu a občas upravím titulní stránku. Využívám také lepších možností systému při psaní textu a v poslední době trochu experimentuji s klíčovými slovy. Vím, že by to chtělo výrazněji změnit grafiku, vkládat více obrázků apod. Čtu vaše doporučení na Facebooku.

Děkujeme panu Vohradníkovi za rozhovor a přejeme mu mnoho nových čtenářů.

 

A co vy, pořád máte pocit, že nemůžete mít vlastní stránky?
Tvorba www stránek s Webnode je opravdu jednoduchá a navíc zdarma. Zkuste to ještě dnes!

  • Henryk

    Před panem inženýrem Zdeňkem Vohradníkem hluboce smekám a vyslovuji slova údivu a chvály. Líbí se mi jeho vpřístup a chuť pracovat na smyslupných věcech, jakože stránky pro seniory bezesporu smysluplným počinem jsou. Zatím je mi teprve 36 a na Webnode rovnež provozuji www stránky, ale rád bych ve svých budoucích 80 byl stejně čilý a pokrokový jako je pan Vohradník dnes. To by mne moc tešilo, kdybych za 44 let uměl používat technologií, která bude vládnout světem v roce 2057.

  • Pěkný den, Henryku. Naprosto s Vámi souhlasím, pan inženýr je obdivuhodný člověk, s kterým je radost komunikovat. Jen víc takových lidí jako on. Vojtěch Žák, tým Webnode

  • Galina Poppová

    Také smekám a chválím a protože nejsem věkově za panem inženýrem zase tak moc pozadu, snažím se o totéž. Občas mi bývá líto mých vrstevníků, kteří tyto možnosti nejen nevyužívají, ale dokonce je striktně odmítají.Nemyslím, že záleží na věku, ale na tom, abychom pokud to jen jde, plnými doušky vychutnávali život, nestáli stranou dění a nepoznali nudu.