„V Labi jsem se koupal i v prosinci,“ vzpomíná kanoista Vojtěch Ruso

Kanoista Vojtěch Ruso

Webové stránky se hodí k mnoha věcem – k zábavě, podnikání, stejně jako k osobní propagaci. Své o tom ví Vojtěch Ruso, vycházející hvězda kanoistiky. Když dosáhl prvních sportovních úspěchů, vytvořil si vlastní webové stránky s jejich pomocí si shání sponzory. A daří se mu. 

Když se ve dvanácti rozhodoval, co dál dělat, kanoistika pro něj byla jasná volba. Nymburskému rodákovi Vojtěchu Rusovi je dnes 20 let a jezdí za oddíl Dukla Praha. Na kontě se mu hromadí pěkné úspěchy – v minulém roce se stal dvojnásobným akademickým vicemistrem světa a zrovna se vrátil z Univerziády v Kazani, kde se postavil na bronzovou příčku. Pro medaile si jezdí na lodi Nelo Vanquish 3, která se pyšní logem Webnode.

Loď Vojty Rusa s logem Webnode

Vojtova loď s logem Webnode

Možná je to jen můj pocit, ale zdá se mi, že vrcholoví sportovci trénují od rána do večera. Jak je to s tebou?

V létě trénuji celý týden ráno a odpoledne, kromě čtvrtka a neděle, kdy mám jen jednu tréninkovou fázi. V zimě je to trochu lepší, než když jsem jezdil jako malý žák. Dřív jsme jezdívali i v největších mrazech, dokud nám nezamrzla voda. Pamatuji se, že když jsem tolik nezvládal stabilitu na lodi, koupal jsem se v Labi ještě v prosinci. Ted už máme trenažery v tělocvičně a zahraniční soustředění, kde se můžeme naplno věnovat přípravě v teple.

Jak na tvé úspěchy reagují Nymburští rodáci? Už jsi někomu dával autogram?

Kanoistika je v Nymburce jedním z nejúspěšnějších sportů, takže o mně lidé určitě vědí. Pohybuji se hlavně v okruhu lidí kolem loděnice, a ti se vždycky zajímají o mé výsledky. Ale o autogram mě ještě nikdo nepožádal (smích).

Myslíš, že si z kanoistiky odnášíš něco do normálního života?

Kanoistika sice není kolektivní sport, ale na loděnici se schází skupina lidí ve věkovém rozmezí od 10 do 80 let. Díky tomu jsem se naučil komunikovat s lidmi různého věku a vycházet se všemi. V loděnici narazíte na aktivní sportovce i starší závodníky, kteří už mají rodiny, zaměstnání, nebo dokonce i bývalé šampiony, dnes už v důchodovém věku. Díky nim vím, jak to v životě chodí, když člověk končí s aktivním sportem.

Proč ses rozhodl založit si vlastní stránky?

Když jsem začínal mít dobré výsledky v kanoistice, rozhodl jsem se prezentovat na internetu. Oslovení sponzoři se tak dozvěděli více o mém sportu a mých výsledcích. Hledal jsem systém, který by mi vyhovoval, a Webnode mě zaujal svojí jednoduchostí a velkým výběrem opravdu kvalitních šablon.

Webové stránky sportovce Vojtěcha Ruso

Sekce „Novinky“ na webových stránkách Vojtěcha Ruso

Osvědčily se stránky při shánění sponzorů?

Určitě. Jsou výborným doplňkem a někdy i náhradou osobního jednání. Sponzorovi se stačí podívat na mé stránky, kde se dozví, jak si vedu, prohlédne si fotografie ze závodů a dozví se o mně víc. Moji kolegové to řeší zrovna tak – založili si webové stránky a snaží se s jejich pomocí zviditelnit.

A kdo tvoji stránku navštěvuje nejčastěji?

Dlouho jsem to nesledoval, ale nedávno jsem si vytvořil účet v Google Analytics. Překvapilo mě, když jsem zjistil, že stránky navštěvují lidé ze všech různých měst. Většina z nich ani nemá kanoistické kluby! V poslední době jsem měl ale největší návštěvnost z Kanady, pravděpodobně proto, že jsem si nahrál fotky na Instagram. Ostatní sportovci i nesportovci u nich uviděli odkaz na mé stránky.

Vojta na závodech

Vojta na závodech

Zrovna ses vrátil z Univerziády v Ruské Kazani. Jaký to byl zážitek?

Univerziáda byla super, zatím nejlepší zážitek z celé mé kariéry. Byla úplně jiná než klasické závody. Ve sportovní vesnici bydlelo kolem 12 tisíc lidí, většinou sportovci ze zemí, s nimiž se na kanoistických závodech běžně nesetkávám. Na závodech panovala báječná atmosféra, publikum bylo skvělé. Rusko se ukázalo jako vynikající pořadatel.

A jak jsi spokojený s bronzovou medailí?

Jsem spokojený i nespokojený zároveň. Před rokem jsme na Akademickém mistrovství světa byli dvakrát druzí a jednou třetí. Letos jsem do závodů šel s vyššími ambicemi, i když jsem věděl, že na tuto akci přijelo více kanoistů včetně světové špičky. Krásná bronzová medaile mě potěšila, ale kdyby byly dvě nebo tři, měl bych určitě větší radost.

Kdo si myslíš, že ti nejvíce pomohl ve tvém dosavadním úspěchu?

Určitě moje rodina. Celou dobu stála za mnou a jenom díky ní jsem se dostal tam, kde jsem teď. Jsem jí za to moc vděčný.

 

Vojtovým cílem je dostat se na olympijské hry 2016 v Rio de Janeiru. Celý tým Webnode mu drží palce, aby svého snu dosáhl.