Příběh úspěšných: Web, to je vlastně celá naše firma


Každý někdy dostal šanci. Gabriela Křivánková a Jana Merunková těch svých využily k tomu, aby i ostatním pomáhaly jít za svými sny. Tím, že vyučují finanční gramotnost a prosazují změny ve vzdělávacím systému českého školství, pomáhají především mladým dospělým opouštějícím dětské domovy. Proč je právě finanční gramotnost tak důležitá? A jak při tom všem pomáhá Webnode?

Když se tyto dvě mladé ženy poprvé potkaly, ani netušily, jak zásadní to pro jejich budoucnost bude. Gabriela Křivánková vždy snila o smysluplné činnosti, která jí poskytne pocit naplnění. Jana Merunková se zase v době svých předchozích aktivit dostala do kontaktu s dětskými domovy, kde její pozornost upoutala nedostatečná výuka finanční gramotnosti u tamních dětí.  Navíc byla vybavená dostatkem zkušeností z podnikání, kterému se věnuje více než 16 let. Stačilo tedy, aby slovo dalo slovo a jejich jiskřičky společné touhy zažehly roku 2009 oheň projektu, který nazvaly yourchance – „Tvoje šance“.

Úvodní stránka webových stránek yourchance.cz

Úvodní stránka projektu Yourchance.cz

V rámci této obecně prospěšné společnosti realizují aktivity, jejichž hlavním posláním je učit nejen mladé dospělé ze sociálně vyloučených skupin žít samostatný a plnohodnotný život. Skrze portál Finanční gramotnost do škol, projekt Začni správně nebo přednáškovou tour Business face to face se zasazují o prosazování změn ve vzdělávacím systému českého školství a šíření myšlenky etického podnikání a osobní prosperity. Právě vzdělávání spojené s finanční gramotností má podle Jany Merunkové největší dopad na mladou generaci, ale mohou zde najít inspiraci i lidé dávno dospělí. V projektu „Začni správně“ se zase zaměřují na přímou pomoc mladým lidem, kteří opouští dětské domovy. „ I my jsme někdy v životě dostaly od někoho šanci a využily jsme ji. Nyní totéž děláme pro ostatní,“ říká Jana Merunková.

Webové stránky projektu zacnispravne.cz

Úvodní stránka projektu Začni správně

Prezentace těchto aktivit donátorům i potencionálním klientům však v dnešním světě vyžadují nejen zkušenosti či odhodlání, ale i svou online podobu. Jana Merunková i Gabriela Křivánková hledaly systém, kde budou mít samy nad stránkami plnou kontrolu a přitom nebudou technicky náročné. Žádná z žen totiž nemá IT vzdělání. „V rámci projektů často potřebujeme jednat rychle, navíc máme v týmu dvě maminky na mateřské, takže potřebujeme pracovat pozdě večer, nebo odkudkoliv, kde se lze připojit k internetu. Webnode pro nás byl jasnou volbou ihned, jakmile jsme si ověřily, jak funguje, co všechno v něm můžeme upravovat a hlavně jak skvěle se komunikuje s technickou podporou,“ uvádí Jana Merunková. 

V současnosti jej využívají pro všechny své aktivity, tedy pro weby Yourchance.cz, Financnigramotnostdoskol.czZacnispravne.cz, ale i eshop Yourchanceshop.cz. „S Webnode jsme samostatné a vždy nám poradí, když se nám náhodou něco nedaří udělat, jak chceme. Je skvělé mít možnost kontaktovat „živého člověka“, když už si fakt nevíte rady,“ chválí Jana Merunková.

Se svou spolupracovnicí umí podle vlastních slov pracovat dost systematicky a nebojí se experimentovat. Samotné weby tak vznikaly pouze pár minut. Bez webových stránek jako by jejich úspěšný projekt ani nebyl. „Web a jeho online editor, to je vlastně celá naše firma. Kdekoliv otevřeme notebook, tam máme firmu s sebou. Rádi doporučujeme Webnode i našim studentům, kteří své podnikání teprve rozjíždějí. Mohou tak mít kvalitní web za příznivou cenu,“ popisuje Jana Merunková.

Kromě vlastního know how a množství klientů, kteří se po ukončení pobytu v dětském domově postavili na vlastní nohy, má yourchance na kontě i další úspěchy. V roce 2013 se organizace umístila v TOP 5 soutěži Neziskovka roku a její tehdejší ředitelka, Gabriela Křivánková, zase získala 4. místo v soutěži Žena regionu. „Není to úplně jen o projektu. Díky yourchance jsem hodně vyrostla i já jako osobnost. Z tiché holky se najednou stala žena, která ví, co ve svém životě chce, dokáže říci ne i bojovat o své sny,“ Říká Gabriela Křivánková.

Kniha Hejno bílých vran aneb Když opustíte děcákVe spolupráci s novináři Josefem Hymplem a Pavlem Cechlem se loni také podílely na vydání knihy Hejno bílých vran aneb Když opustíte děcák, za kterou autoři záhy obdrželi výroční cenu Nadace T-Soft Eternity. Kniha na deseti příbězích mladých lidí z dětských domovů ukazuje, jaké to je, když se o sebe „od zítřka“ už musíte postarat sami, i jak moc může minulost a odloučení od rodiny člověka poznamenat. Hrdinové příběhů ale překážky na cestě ke své samostatnosti překonali a stali se úspěšnými.

Na základě tohoto úspěchu také yourchance letos vyhlásila první ročník ocenění Bílá vrána, jejíž patronkou je senátorka Emmerová. Hlavním cílem této akce je ukázat společnosti, že předsudky, které má vůči dětem z dětských domovů, jsou nesmyslné. Jedná se o ocenění pro lidi, kteří prošli dětským domovem a ve svém životě uspěli, a také pro zaměstnavatele, kteří těmto lidem poskytují pracovní uplatnění.

 

Jana Merunková s dětmi z dětského domova„Je to skvělé, když vidíte nadšené žáky a studenty zapojené do našich soutěží, workshopů a přednášek nebo účastníky projektu Začni správně, kteří se postupně osamostatňují a zvládají svůj každodenní život mnohem lépe než před zapojením do programu. V tom je to tajemství – děláme to, co má smysl a co pomáhá ostatním. Nesmírně nás to naplňuje. Důležité taky je, že je to něco, čemu věřím. A chci, aby naši klienti měli důvod věřit i mně a lidem, které jim pro jejich odbornost a kvality doporučím,“ popsala tajemství úspěchu projektu Jana Merunková.