Kde získáte obrázky zdarma a jak je snadno upravíte?

5 tipů, kde najít a upravit obrázky zdarma

Většina webových stránek se bez obrázků neobejde. Grafické prvky strukturují obsah a dělají jej srozumitelnějším a přitažlivější pro čtenáře. Kde najdete obrázky zdarma, aniž byste porušili autorská práva? Vybírejte ze spolehlivých fotobank.

Pokud nejste zběhlí v práci s počítačovou grafikou a svými fotografiemi se také nechcete či nemůžete na vlastním webu prezentovat, nezbývá vám, než se poohlédnout u cizích. Nechce se vám za grafiku platit? Můžete využít obrázky ke stažení zdarma a upravit je tak, jak potřebujete.

Jak je to s těmi právy?

Nejprve trocha právničiny o ochraně autorského díla. Ani na internetu si nemůžete přivlastnit cizí dílo jen proto, že se vám líbí. Veškerá práva na fotografie a obrázky má jejich autor a ten rozhoduje, jak se svými právy naloží. Dokonce je ani nemusí označit copyrightem ©.

Licencí, které upravují způsob použití cizích fotografií a obrázků, existuje celá řada, proto je vždy potřeba dávat si pozor, co na svůj web umisťujete. Pokud chcete obrázky zdarma a bez jakýchkoliv povinností vůči autorovi, hledejte licence typu Public Domain nebo Creative Commons Zero (značka CC0). Jedná se o volná díla, která můžete využít i pro komerční účely a libovolně upravovat.

Získejte obrázky zdarma bez komplikací

Všem našim uživatelům se snažíme usnadnit práci, a proto jsme přímo v editoru nachystali rozsáhlou galerii obrázků, videí a ikon, které můžete na svých stránkách použít zcela zdarma.

Galerie obrázků Webnode

Pokud si v naší galerii nevyberete, můžete snadno vyhledat na internetu fotobanky, které nabízejí obrázky zdarma. Abyste se nemuseli probírat desítkami nepoužitelných fotobank, vybrali jsme pro vás ty, které se nám osvědčily v praxi.

S čím počítat při práci s fotobankami zdarma:

 • kontrola licence u každého obrázku,
 • dostupná grafika nemusí být příliš kvalitní,
 • časově náročné vyhledávání vhodných obrázků,
 • omezený výběr.

1) Fotobanka Pixabay.com

Asi největší fotobanka, která nabízí obrázky zdarma i pro komerční využití. Najdete zde přes půl miliónu obrázků a fotografií, ale za některé musíte zaplatit. Pixabay totiž nabízí i fotografie z placené fotobanky Shutterstock, vydělává si tak na provoz. Zpoplatněnou grafiku najdete v prvním řádku zobrazené galerie.

Velkým plusem této fotobanky je vyhledávání pomocí klíčových slov i kategorií a podrobné filtry, které můžete nastavit. Snadno tak najdete tematickou grafiku vhodnou pro váš web. Všechny neplacené obrázky jsou volně k použití jako volná díla, takže nemusíte na svých stránkách uvádět autora ani zmiňovat provedené úpravy. Stačí se zdarma registrovat.

Tuto a další fotky můžete najít na Pixabay.com

2) Fotobanka Stocksnap.io

Pokud nebudete úspěšní při hledání obrázků na Pixabay, máme pro vás několik alternativ. Jednou z nich je Stocksnap. V poměrně velké databázi s kvalitními fotografiemi vyhledáváte pomocí klíčových slov. Pokud přesně nevíte, co hledáte, můžete fotky seřadit podle počtu stažení, data vložení, oblíbenosti a dalších filtrů. Tato fotobanka nevyžaduje registraci a můžete vyzkoušet i online grafický editor Snappa.

3) Fotobanka Pexels

Všechny fotky ve fotobance Pexels mohou být použity ke komerčním i nekomerčním účelům bez nutnosti uvádět zdroj. Můžete je také podle libosti upravovat. Pexels získává materiál z ostatních bezplatných fotobank jako je Pixabay, Gratisography, Little Visuals a dalších.

Ukázka z nabídky fotobanky Pexels

4) Fotobanka Unsplash

V roce 2013 se Unsplash proslavilo sloganem „10 fotek každých 10 dní“, když obsahovalo právě 10 fotografií z původní verze fotobanky. V dubnu 2018 však tato fotobanka nabízí více než 500 000 fotografií. Za pět let stihla vyrůst v jednu z předních komunit, která se specializuje na fotografie pro komerční i nekomerční účely. Následná úprava fotek a jejich kopírování je povoleno bez nutnosti uvádět zdroj.

Unsplash potěší všechny milovníky zvířat

5) Fotobanka Pictjumbo

Vše začalo, když běžné fotobanky odmítly fotky českého designéra a fotografa Viktora Hanáčka kvůli jejich „nedostatečné kvalitě. Hanáček se proto rozhodl založit Pictjumbo, které nabízí fotky ve vysokém rozlišení zdarma. Dnes tato fotobanka čítá 6 miliónů stažení. Všechny fotky jsou dostupné i pro komerční účely, je však třeba respektovat obchodní značky a známky.

 

6) Gratisography

Tato fotobanka o sobě tvrdí, že je sbírkou kuriózních fotek ve vysokém rozlišení, včetně těch nejpěknějších a nejkreativnějších fotografií vůbec. Pokud hledáte obrázky, které jen tak někde neuvídíte, určitě vyzkoušejte Gratisography.

7) ISO Republic

ISO Republic nabízí tisíce kvalitních fotek s licencí CC0. Každý týden se počet dostupných fotografií ještě zvyšuje. Pokud hledáte grafiku z oblasti gastronomie, zamiřte na stránky Foodie factor, kde najdete fantastické obrázky jídla a pití.

Fotografie z nabídky ISO Republic

Editor Pixlr.com

V editoru Pixlr sice nejsou žádné fotografie ani obrázky zdarma, ale je to velmi užitečný nástroj, který je dobré znát. Je dostupný zdarma online a najdete v něm vše potřebné pro základní i pokročilou práci s grafikou.

Jakmile vás zaujme obrázek v některé fotobance, můžete jej upravit v Pixlr. Nemusíte jej ani stahovat, stačí načíst pomocí URL adresy a poté uložit. Editor je navíc k dispozici v mnoha jazykových mutacích včetně češtiny.

Online grafický editor Pixlr
Grafický editor Pixlr.com – skvělý pomocník pro úpravu fotek a obrázků

Raději vše kontrolujte dvakrát

Uvedený výčet fotobank zdarma je založený na naší pozitivní zkušenosti. I přesto se vyplatí zdarma nabízenou grafiku kontrolovat, protože za umístění kradené fotografie na vašem webu jste vždy zodpovědní vy sami, i když jste ji stáhli v dobré víře.

Vše raději zkontrolujte přes Google obrázky, kde ve výsledcích vyhledávání najdete i podobná díla. Pokud chcete jen přesnou shodu, můžete využít například vyhledávač tineye.com. Tak snadno zjistíte, zda se konkrétní obrázek objevuje i jinde na internetu a zda nemá jiného autora.

Zkontrolovat původ obrázků zdarma můžete pomocí vyhledávače Tineye
Na Tineye.com můžete zkontrolovat, jestli není fotografie kradená

Obrázky zdarma doporučujeme používat s rozmyslem. Základem je najít grafiku, která odpovídá tematicky vašemu webu či příspěvku a je dostatečně kvalitní. Zbytečně moc obrázků může z vašich moderních webových stránek udělat nevzhledné online album.

Dostali jste se někdy do problémů, protože jste si přivlastnili cizí grafiku? Používáte free fotobanky?

 • Czy macie sie wiencej takich artykulow?

 • Witamy i dziękujemy za zainteresowanie.

  Staramy się regularne dzielić radami i spostrzeżeniami z naszymi czytelnikami. Wszystkie artykuły są na https://www.webnode.cz/blog/
  Polecamy również zerknąć na naszą stronę na Facebooku.

  Webnode Team