Webnode blog

Kde získáte obrázky zdarma a jak je snadno upravíte?

19.2.2016
5 tipů, kde najít a upravit obrázky zdarma

Většina webových stránek se bez obrázků neobejde. Grafické prvky strukturují obsah a dělají jej srozumitelnějším pro čtenáře. Kde najdete obrázky zdarma, aniž byste porušili autorská práva? Vybírejte ze spolehlivých fotobank.

Pokud nejste zběhlí v práci s počítačovou grafikou a svými fotografiemi se také nechcete či nemůžete na vlastním webu prezentovat, nezbývá vám, než se poohlédnout u cizích. Nechce se vám za grafiku platit? Můžete využít obrázky ke stažení zdarma a upravit je tak, jak potřebujete.

Jak je to s těmi právy?

Nejprve trocha právničiny o ochraně autorského díla. Ani na internetu si nemůžete přivlastnit cizí dílo jen proto, že se vám líbí. Veškerá práva na fotografie a obrázky má jejich autor a ten rozhoduje, jak se svými právy naloží. Dokonce je ani nemusí označit copyrightem ©.

Licencí, které upravují způsob použití cizích fotografií a obrázků, existuje celá řada, proto je vždy potřeba dávat si pozor, co na svůj web umisťujete. Pokud chcete obrázky zdarma a bez jakýchkoliv povinností vůči autorovi, hledejte licence typu Public Domain nebo Creative Commons Zero (značka CC0). Jedná se o volná díla, která můžete využít i pro komerční účely a libovolně upravovat.

Pozor na licence na fotobankách zdarma
U obrázků, které stahujete z bezplatných fotobank, vždy kontrolujte licenci

Získejte obrázky zdarma bez komplikací

Vyhledat na internetu fotobanky, které nabízejí obrázky zdarma, není problém. Tedy alespoň na první pohled. Při jejich používání na vás však může čekat několik nemilých překvapení. Abyste se nemuseli probírat desítkami nepoužitelných fotobank, vybrali jsme pro vás ty, které se nám osvědčily v praxi.

S čím musíte počítat při práci s fotobankami zdarma:

 • kontrola licence u každého obrázku,
 • dostupná grafika není zpravidla příliš kvalitní,
 • časově náročné vyhledávání vhodných obrázků,
 • omezený výběr.

Fotobanka Pixabay.com

Asi největší fotobanka, která nabízí obrázky zdarma i pro komerční využití. Najdete zde přes půl miliónu obrázků a fotografií, ale za některé musíte zaplatit. Pixabay totiž nabízí i fotografie z placené fotobanky Shutterstock, vydělává si tak na provoz. Zpoplatněnou grafiku najdete v prvním řádku zobrazené galerie.

Velkým plusem této fotobanky je vyhledávání pomocí klíčových slov i kategorií a podrobné filtry, které můžete nastavit. Snadno tak najdete tematickou grafiku vhodnou pro váš web. Všechny neplacené obrázky jsou volně k použití jako volná díla, takže nemusíte na svých stránkách uvádět autora ani zmiňovat provedené úpravy. Stačí se zdarma registrovat.

Největší fotobanka zdarmaNejvětší bezplatná fotobanka Pixabay.com

Fotobanka Stocksnap.io

Pokud nebudete úspěšní při hledání obrázků na Pixabay, máme pro vás několik alternativ. Jednou z nich je Stocksnap. V poměrně velké databázi s kvalitními fotografiemi vyhledáváte pomocí klíčových slov. Pokud přesně nevíte, co hledáte, můžete fotky seřadit podle počtu stažení, data vložení, oblíbenosti a dalších filtrů. Tato fotobanka nevyžaduje registraci a můžete vyzkoušet i online grafický editor Snappa.

Fotobanka Publicdomainpictures.net

Rozsáhlá fotobanka, ve které najdete grafiku různé kvality. Na Publicdomainpictures je poměrně hodně reklam a také oddíl se zpoplatněnými fotografiemi ze Shutterstock.com. Vhodné fotky lze vyhledávat pomocí klíčových slov, dostupné jsou také kategorie, kterými zúžíte výběr. Stahovat můžete ihned, aniž byste se registrovali.

Kvalitní fotobanka zdarma Publicdomainpictures
Fotobanka zdarma Publicdomainpictures.net

Fotobanka Negativespace.co

Malá fotobanka s několika stovkami fotografií, které jsou však velmi kvalitní. Tematicky jsou snímky zaměřeny na města a kancelářské prostředí. I přes užší výběr se zde dají vybrat opravdu pěkné a zajímavé obrázky. Hledání na Negativespace komplikuje pouze reklama a absence vyhledávání dle klíčových slov.

Editor Pixlr.com

V editoru Pixlr sice nejsou žádné fotografie ani obrázky zdarma, ale je to velmi užitečný nástroj, který je dobré znát. Je dostupný zdarma online a najdete v něm vše potřebné pro základní i pokročilou práci s grafikou.

Jakmile vás zaujme obrázek v některé fotobance, můžete jej upravit v Pixlr. Nemusíte jej ani stahovat, stačí načíst pomocí URL adresy a poté uložit. Editor je navíc k dispozici v mnoha jazykových mutacích včetně češtiny.

Online grafický editor Pixlr
Grafický editor Pixlr.com – skvělý pomocník pro úpravu fotek a obrázků

Raději vše kontrolujte dvakrát

Uvedený výčet fotobank zdarma je velmi stručný, ale založený na naší pozitivní zkušenosti. I přesto se vyplatí zdarma nabízenou grafiku kontrolovat, protože za umístění kradené fotografie na vašem webu jste vždy zodpovědní vy sami, i když jste ji stáhli v dobré víře.

Vše raději zkontrolujte přes Google obrázky, kde ve výsledcích vyhledávání najdete i podobná díla. Pokud chcete jen přesnou shodu, můžete využít například vyhledávač tineye.com. Tak snadno zjistíte, zda se konkrétní obrázek objevuje i jinde na internetu a zda nemá jiného autora.

Zkontrolovat původ obrázků zdarma můžete pomocí vyhledávače Tineye
Na Tineye.com můžete zkontrolovat, jestli není fotografie kradená

Obrázky zdarma doporučujeme používat s rozmyslem. Základem je najít grafiku, která odpovídá tematicky vašemu webu či příspěvku a je dostatečně kvalitní. Zbytečně moc obrázků může z vašich moderních webových stránek udělat nevzhledné online album.

Dostali jste se někdy do problémů, protože jste si přivlastnili cizí grafiku? Používáte free fotobanky?

Bohuslav Khýr (6 příspěvků)

Bohuslav tvoří příspěvky na blog a stará se o to, abyste se na stránkách Webnode cítili jako doma. Sleduje nové trendy v online světě a rád se o ně podělí. Ve volném čase čte a sportuje.

Kde získáte obrázky zdarma a jak je snadno upravíte? by
 • Czy macie sie wiencej takich artykulow?

 • Witamy i dziękujemy za zainteresowanie.

  Staramy się regularne dzielić radami i spostrzeżeniami z naszymi czytelnikami. Wszystkie artykuły są na https://www.webnode.cz/blog/
  Polecamy również zerknąć na naszą stronę na Facebooku.

  Webnode Team