Patička webu – malý, ale o to důležitější prvek webových stránek

Patička patří na každé webové stránky. A i když si můžete myslet, že jde jen o povinný prvek, kam umístíte všechny ty „nudné“ údaje, skutečnost je mnohem zajímavější. S naším návodem můžete udělat z patičky zajímavé místo, které vám výrazně pomůže s prezentací svého projektu.

Nejprve to nejdůležitější: Jak můžete patičku měnit přímo v editoru?

 • Kliknete na dolní část webu, právě tam, kde je text v patičce a který můžete rovnou editovat.
Způsob, jak upravovat patičku v editoru
 • Pokud nechcete mít v patičce uvedeno „Vytvořeno službou Webnode“, je třeba si aktivovat Prémiové balíčky Standard nebo Profi .

Jak správně upravit patičku a dát jí správný obsah?

 • V první řadě by neměl chybět copyright. Chraňte si svá autorská práva, díky kterým nesmí z vašeho webu kdokoliv cokoliv beztrestně kopírovat. Copyright mívá nejčastěji tuto podobu: Copyright © 2020 | Vaše jméno
 • Do patičky patří i všechny nezbytné kontakty. Na vás samotné, na zákaznickou podporu, na člověka pro kontakt s médii… Zkrátka na každého, koho by vaši návštěvníci a zákazníci mohli potřebovat.
 • Pokud máte vlastní slogan, zopakujte ho i na tomto místě.
 • Patička je ideální místo pro odkazy na formální dokumenty, jako jsou obchodní podmínky a pravidla ochrany soukromí.
 • Můžete i sem doplnit odkazy na vaše sociální sítě nebo partnerské projekty.
 • Pokud máte příliš obsáhlé menu, právě do patičky můžete umístit některé méně důležité odkazy. Mezi ně může patřit například doplňkové služby, obchodní partneři, affiliate program apod.
Jednoduchá a funkční patička webu

Aby patička působila zajímavě, můžete jako pozadí nastavit buď některý z galerie připravených fotek a obrázků. Nebo, pokud chcete, sáhněte po nějakém vlastním. I tato část webu by samozřejmě měla ladit s jeho zbytkem.

Patička s odkazy na sociální sítě a fotkou v pozadí

Jak jste se s patičkou webu popasovali na svém webu vy sami? Pochlubte se nám v komentářích pod příspěvkem.

 • Wiki

  K čemu mi to je dobrý, když právě s Mini prémiovými službami si to upravit nemůžu. To si trochu protiřečí: „Textovou složku patičky můžete upravovat, ať už vlastníte neplacený, nebo prémiový účet Webnode. „

 • Karel Průcha

  Tak to bude asi jiná firma, ne? Mně to normálně jde. Systémová ne, ale tu ani nepotřebuju, ale ta první, kde se píše copyright u všech webů bez problémů. Jeslti to náhodou nebude problém mezi klávesnicí a židlí:D (nic ve zlém;))

 • Hýsek

  Bohužel nemohu souhlasit. Měl jsem systémovou patičku s HTML a po poradě s webnode jsem musel všechny HTML tagy smazat. Prostě to nefungovalo s novou šablonou webnode. Jedná se o tento projekt: http://www.akciecz.cz . Docela mne to mrzelo.

 • Marian

  Zial nic take nefunguje. Pri zadani html tagu do textu paticky mi ho normalne ukaze, cely kod v apticke. :D — konkretne na http://www.sklenenestoly.sk No neviem ci to mozu upravovat aj free uzivatelia.

 • Pěkný den, Mariane. Uživatelé s balíčkem Mini a Free můžou upravovat Text patičky. Ostatní uživatelé mohou upravovat i Systémovou patičku.
  S pozdravem,
  Vojta Žák, tým Webnode

 • lp

  Dobrý den, chtěl bych patičku ve stylu epojisteni.cz, jde to?

 • Pěkný den,

  máte na mysli patičku se sekundárním menu? V podstatě ano, můžete si vytvořit podobnou patičku. Podobně to má udělané například web Flaminger.sk, o kterém jsme psali v lednovém webu měsíce (https://www.webnode.cz/blog/2014/01/web-mesice-trpelivost-ruze-prinasi/).

  Můžete to dělat buď přes samotnou patičku, v takovém případě musíte mít prémiový balíček, do patičky můžete vkládat odkazy přes HTML kód.

  Případně můžete využít „falešnou“ patičku, tzn. prostor před opravdovou patičkou, který ale bude jako patička vypadat, tak to má web Flaminger. Musíte pro to ale vybrat vhodnou šablonu, dobře to jde např. se šablonou Serious.

  S pozdravem,
  Vojtěch Žák, tým Webnode

 • Josef Douša

  Dobrý den
  Je prosím možné někde zjistit seznam šablon, které umožňují rozšířenou a editovatelnou patičku jako právě Vámi uvedená Serious ? A zda je někde možné šablony více prohlédnout. Nikde jsem tuto možnost nenašel. Mám jen možnost ji implementovat na náš projekt a pak prohlédnout – mám ale trochu strach, že patička obsah webu rozhodí a po vrácení na původní šablonu nebude vše v pořádku a navíc je to složité. Nebo založit nový projekt a střídat šablony výše uvedeným způsobem, což je také složité, zdlouhavé atd. V seznamu šablon jsou vždy jen malé náhledy / ikony podle kterých nelze řádně posoudit.
  Děkuji, Josef Douša

 • Dobrý den, pane Doušo,

  pro úpravu patičky šablony je obecně nejvhodnější právě šablona Serious, u ostatních šablon pak vždy rozhoduje o úpravě patičky zakoupený balíček prémiových služeb.

  Co se pak týče prohlížení nabízených šablon, vždy doporučujeme právě jejich přímé vyzkoušení právě proto, že každý web je trochu jiný a vždy se tak může šablona zachovat trošku jinak – závisí to na obsahu, který je v ní vložen, zvoleném rozložení apd. Proto je přímé vyzkoušení vždy tou nejlepší volbou.

  Dagmar Mašková,
  tým Webnode